Dovolená je nÄ›co, na co se těšà bez nadsázky každý z nás. Je to doba, kdy bychom si mÄ›li odpoÄinout od zamÄ›stnánà a nabrat novou energii, abychom se tam vrátili s novÄ› nabytým elánem. A je potvrzeno, že to tak skuteÄnÄ› funguje, ovÅ¡em pouze za dodrženà urÄitých pravidel. Ta musÃme mÃt na pamÄ›ti už tehdy, když si vybÃráme termÃny.
Â
Prvnà otázkou je, jak bychom si ji mÄ›li rozdÄ›lit. V zamÄ›stnánà obvykle máme 4 Äi 5 týdnů, avÅ¡ak je jasné, že si je nemůžeme vybrat najednou. To by ani nebylo efektivnÃ, neboÅ¥ se ukazuje, že po takové dobÄ› se nám naopak mnohem hůře opÄ›t zaplouvá do klasického pracovnÃho rytmu. NehledÄ› na fakt, že to mnoho firem ani nepovoluje. Proto je dobré si ji nÄ›jakým způsobem rozdÄ›lit.
Â
Â
Výzkumy ukazujÃ, že ideálnà je jeden Äi dva týdny najednou. Pokud jde o delÅ¡Ã dobu, pak už je návrat do práce podstatnÄ› horÅ¡Ã, stejnÄ› jako dohánÄ›nà práce, která se nám za dobu dovolené nahromadÃ. Dobré tedy je rozdÄ›lit si ji do úseků dlouhých jeden, maximálnÄ› dva týdny.
Â
Ani to vÅ¡ak nenà vÅ¡e. RozhodnÄ› je dobré nechat si pár dnà v záloze pro nenadálé pÅ™Ãpady, kdy napÅ™Ãklad potÅ™ebujete v daný den nutnÄ› nÄ›co vyÅ™Ãdit, napÅ™Ãklad si zajÃt k doktoru Äi na úřad. Pokud tedy máme napÅ™Ãklad ÄtyÅ™i týdny dovolené, pak je vhodné si je rozdÄ›lit na 2-1 a zbytek nechat pro strýÄka pÅ™Ãrodu.
Â
Â
Otázkou vÅ¡ak také je, kdy bychom si ji mÄ›li vzÃt. Pokud máme dÄ›ti, pak ideálnà je samozÅ™ejmÄ› doba, kdy majà prázdniny, abychom s nimi mohli být co nejvÃce. Ale co když je nemáme, nebo už jsou samy dospÄ›lé? Pak zde záležà na tom, co preferujeme.
Â
Také se může stát, že si budeme chtÃt vyjet za hranice. Pak je potÅ™eba skloubit dovolenou s termÃnem, ve kterém chceme vyjet, zvláštÄ› pokud jedeme s cestovnà kancelářà a nikoliv na vlastnà pÄ›st.
Â
Je tedy vidÄ›t, že ani plánovánà dovolené nenà tak snadné. RozhodnÄ› se vÅ¡ak vyplatÃ.