O tom, že lidé se chtÄ›jà Äasto distancovat od skuteÄného svÄ›ta a jeho problémů, nenà pochyb. V poslednÃch letech tomu vÅ¡ak stále vÃce pomáhá internet. Důsledkem pak je, že se lidé mnohem vÃce zajÃmajà o to, co se dÄ›je na sociálnÃch sÃtÃch, než ve skuteÄnosti. Také proto na nich trávà stále vÃce Äasu. MusÃme se tedy zamyslet nad tÃm, co k tomuto trendu pÅ™ispÃvá.
Â
Â
TÃm hlavnÃm důvodem je samozÅ™ejmÄ› to, že dneÅ¡nà svÄ›t nenà zrovna ideálnÃ, a to dÃky mnoha faktorům, které lidé nemohou kontrolovat, aÅ¥ už se jedná napÅ™Ãklad o politické klima a války, Å¡patnou ekonomickou situaci způsobenou velkou inflacà a prudkým růstem cen, a mnohé dalÅ¡Ã vÄ›ci. To vÅ¡e má za následek to, že máme pocit ztráty kontroly nad svým životem.
Â
Naopak na sociálnÃch sÃtÃch jsme v naprosté kontrole. Jen my rozhodujeme, co na nÄ› napÃÅ¡eme nebo co okomentujeme, Äi koho si pÅ™idáme do přátel. Také drama, které se zde obÄas odehrává, nemá na náš život v podstatÄ› žádný vliv. To, že se tam dva lidé napÅ™Ãklad hádajà kvůli nÄ›jaké hlouposti, nás může bavit, avÅ¡ak rozhodnÄ› to nezmÄ›nà napÅ™Ãklad naÅ¡i finanÄnà situaci. A to je právÄ› ona kontrola, která nám dnes v reálném svÄ›tÄ› chybÃ.
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ› to nenà vůbec zdravé chovánÃ. JistÄ›, trochu útÄ›ku pÅ™ed realitou Äas od Äasu nezaÅ¡kodÃ. Naopak nám leckdy pomůže podÃvat se na vÄ›ci z jiné perspektivy, pÅ™ÃpadnÄ› nám alespoň pomůže proÄistit si hlavu od vÅ¡ednÃch starostÃ. Problém je, když zamÄ›nÃme virtuálnà svÄ›t za ten reálný, což hrozà zejména u mladých lidà (avÅ¡ak zdaleka ne jen u nich).
Â
Proto bychom mÄ›li dávat pozor, aby se to nestalo i nám. MÄ›jme vždy na pamÄ›ti, že skuteÄný svÄ›t je mnohem důležitÄ›jÅ¡Ã, než ten virtuálnÃ, bez ohledu na to, jaké problémy nám pÅ™inášÃ. V nÄ›m totiž musÃme žÃt a rozhodnutÃ, která uÄinÃme, majà dlouhotrvajÃcà efekt na náš život. Nenà tedy tÅ™eba pÅ™ÃliÅ¡ pÅ™emýšlet, který z nich je důležitÄ›jÅ¡Ã.