Podílové spoluvlastnictví je jednou z forem zajištění bydlení a moudří lidé jej pokládají spíše za problém, než výhodu. Pro majitele nemovitosti, například ovdovělého muže v důchodovém věku, je nesmírně jednoduché odkázat objekt svým dvěma synům tak, že každému z nich přidělí polovinu domu a sám si bydlení pojistí věcným břemenem užívání, jenže až odtud odejde a vyplní se tím jeho závěť, začne sled událostí, které mezi jeho syny mohou vést až k vyslovenému nepřátelství. Zde se pak nabízí dvě nejrozumnější řešení, aniž by si dotyční vjížděli do vlasů – pokud nikdo z nich v domě nebydlí, je rozumné jej prodat a utržený obnos rozdělit na dvě poloviny, a jestliže někdo z dotyčných má o dům zájem, je nejschůdnější cestou americká nebankovní hypotéka, která během krátké doby několika týdnů poslouží k vyplacení vlastnického podílu.
Výhodou amerických hypoték je využití peněz na jakékoli účely, tím pádem nikdo nezkoumá, zda si z obdrženého obnosu pořídíte byt, nebo si třeba za část peněz koupíte dodávku pro podnikatelské účely. V tomto případě mohou peníze posloužit i pro rekonstrukci objektu, tedy pro veškeré typy stavebních prací, které lze v místě předpokládat.
Splátky nebankovní americké hypotéky lze realizovat mnoha způsoby, pokud například vlastníte byt, můžete se po nastěhování do domu pokusit byt pronajmout nebo prodat a hradit hypotéku z nájemného nebo z prodeje bytu. Hypotéku lze také využít na rekonstrukci bytu ještě před tím, než jej prodáte nebo pronajmete, čímž navýšíte jeho reálnou tržní hodnotu. Toto je další z příkladů, jak hypoteční úvěry „amerického typu“ pružně využívat pro svůj vlastní prospěch.Americká hypotéka je vlastně jediný typ hypotečního úvěru, který tyto vlastnosti nabízí, jiné hypotéky jsou vždy vázány na objekt, který kupujete, ať už se jedná o novostavbu, anebo o starší rodinný dům či rekreační nemovitost nebo sídlištní byt.